Szałasy pasterskie w Jurgowie


noclegi Jurgów - pokoje U Bernadkównoclegi Jurgów - pokoje U Bernadków
noclegi Jurgów - pokoje U Bernadków

Pasterstwo było jednym z głównych zajęć mieszkańców Jurgowa. Jurgowianie posiadali w dawnych czasach wiele polan w Tatrach na których wypasali swoje bydło i owce. Na polanach tych mieli wybudowane swoje szałasy. Mówiąc dzisiejszym językiem zabudowania mieszkalno-gospodarcze. Po stracie polan tatrzańskich szałasy z tych polan zostały przeniesione w jedno miejsce i tak powstało skupisko szałasów nazywane przez niektórych wsią letnią. Nazwa wzięła się z tego iż szałasy były używane od wiosny do jesieni, kiedy było wypasane bydło. Na zimę bydło było spędzane do wsi.


Stacja narciarska JurgówSki


noclegi Jurgów - pokoje U Bernadków
noclegi Jurgów - pokoje U Bernadków

„Centrum Rekreacji i Wypoczynku “ Hawrań” położone jest we wsi Jurgów, leżącej na Pogórzu Spisko-Gubałowskim. Sama stacja znajduje się przy głównej drodze - 2.5 km na południe od centrum wsi, tuż przed słowacką granicą.

Tereny zjazdowe położone są na północno-zachodnich stokach Górków Wierch ( 1045 m n.p.m.) To właśnie tutaj wytyczono w sumie 4,5 km tras, zróżnicowanych pod względem trudności , nachylenia oraz długości. Każdy odwiedzający ośrodek znajdzie coś dla siebie. Jest jedna z najtrudniejszych na Podhalu trasa czarna oraz czerwona - przeznaczona dla wprawionych i posiadających spore umiejętności narciarzy czy snowboardzistów.


Termy Bukovina


noclegi Jurgów - pokoje U Bernadków
noclegi Jurgów - pokoje U Bernadków

Zaraz na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się kompleks złożony z basenów. Są to Termy Bukovina. Baseny będące częścią kompleksu znajdują się na powietrzu i pod dachem. Woda w nich jest naturalnie podgrzewana do temperatury nawet 38 stopni, chociaż zazwyczaj wynosi trochę powyżej 30 stopni Celsjusza. Warto podkreślić, że jest to woda źródlana o znakomitych właściwościach leczniczych. Dodatkiem do nich są różnego rodzaju zjeżdżalnie, a także sauny, łaźnie parowe i jacuzzi.


Przełom Białki


noclegi Jurgów - pokoje U Bernadków
noclegi Jurgów - pokoje U Bernadków

Przełom Białki tzw. Skałki - rezerwat przyrody koło miejscowości Krempachy, Nowa Biała i Trybsz w województwie małopolskim. Rezerwat obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałkami Kramnicą (688 m n.p.m., wysokość względna 65 m) na prawym brzegu i Obłazową (670 m n.p.m., wysokość względna 47 m) na lewym. Prócz tych dwóch większych skał występują jeszcze dwie mniejsze.